Цикл уроків з української мови в 7
класі
Прийменник як службова частина мови.
Основна мета
Набуття школярами елементарної лінгвістичної освіти.
Формування вмінь і навичок володіння рідною мовою в усіх видах мовленнєвої діяльності (слухання, читання, говоріння, письмо), формування сприйняття української мови як державної.
Виховання свідомого ставлення до необхідності збереження власного здоров’я та здоров’я оточуючих.
Дидактичні завдання
Поглиблювати знання учнів з української мови, розділу "Морфологія", навчити розпізнавати прийменники, визначати їх граматичні ознаки, засвоїти норми правопису, правильне вживання прийменників у мовленні.
Розвиваючі завдання
Формувати у школярів уміння й навички користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях під час сприймання, відтворення і створення висловлювань, розвивати комунікативну, здоров’язберігаючу компетентності.
Виховні завдання
Виховувати культуру здоров’я у дітей, уявлення про здоров’я як цінність, посилення мотивації на ведення здорового способу життя, підвищення відповідальності за особисте здоров’я, здоров’я родини.
Основні лінгвістичні поняття
Базові - "Морфологія", "частини мови", "самостійні та службові частини мови", їх значення, синтаксична роль, граматичні категорії, основні орфограми, пунктуація простого і складного речення.
Нововведені - види прийменників за будовою (прості, складні, складені), види прийменників за походженням та утворенням (непохідні, похідні), правопис прийменників разом, окремо, через дефіс.
Учні повинні знати:
• граматичні ознаки прийменника,
• вивчені орфографічні правила.
Учні повинні вміти:
• знаходити прийменники в реченні;
• відрізняти їх від сполучників і часток;
• правильно поєднувати з іменниками;
• застосовувати правила правопису прийменників.
Основна мета
Набуття школярами елементарної лінгвістичної освіти.
Формування вмінь і навичок володіння рідною мовою в усіх видах мовленнєвої діяльності (слухання, читання, говоріння, письмо), формування сприйняття української мови як державної.
Виховання свідомого ставлення до необхідності збереження власного здоров’я та здоров’я оточуючих.
Дидактичні завдання
Поглиблювати знання учнів з української мови, розділу "Морфологія", навчити розпізнавати прийменники, визначати їх граматичні ознаки, засвоїти норми правопису, правильне вживання прийменників у мовленні.
Розвиваючі завдання
Формувати у школярів уміння й навички користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях під час сприймання, відтворення і створення висловлювань, розвивати комунікативну, здоров’язберігаючу компетентності.
Виховні завдання
Виховувати культуру здоров’я у дітей, уявлення про здоров’я як цінність, посилення мотивації на ведення здорового способу життя, підвищення відповідальності за особисте здоров’я, здоров’я родини.
Основні лінгвістичні поняття
Базові - "Морфологія", "частини мови", "самостійні та службові частини мови", їх значення, синтаксична роль, граматичні категорії, основні орфограми, пунктуація простого і складного речення.
Нововведені - види прийменників за будовою (прості, складні, складені), види прийменників за походженням та утворенням (непохідні, похідні), правопис прийменників разом, окремо, через дефіс.
Учні повинні знати:
• граматичні ознаки прийменника,
• вивчені орфографічні правила.
Учні повинні вміти:
• знаходити прийменники в реченні;
• відрізняти їх від сполучників і часток;
• правильно поєднувати з іменниками;
• застосовувати правила правопису прийменників.
Урок № 1
Тема: Прийменник як службова частина мови. Прийменник як засіб зв'язку слів у словосполученні.
Тема: Прийменник як службова частина мови. Прийменник як засіб зв'язку слів у словосполученні.
Мета: Поглибити знання учнів про службові частини мови, зокрема, закріпити уявлення про особливості прийменника як частини мови;
формувати в школярів уміння розпізнавати прийменники в реченні, відрізняти їх від префіксів, виробити відповідні правописні вміння і навики; розвивати навички роботи з мовним матеріалом;
виховувати в учнів мовленнєву культуру, поважне ставлення до свого здоров,я.
Обладнання: підручник, таблиця, комп’ютер, мультимедійний проектор,
слайдова презентація,
Методи й прийоми: фронтальна бесіда, робота в групах, колективна робота,
інтерактивні методи
Міжпредметні зв'язки: література, основи здоров'я.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності школярів.
- Сьогодні ми продовжимо вивчення теми «Частини мови» і поглибимо знання про службову частину – прийменник. Але почнемо ми зовсім з
іншого. Діти , назвіть річ, яка необхідна кожній людині, ця річ – найцінніша у світі, її не купиш ні за які гроші. Як ви думаєте – що це?
Так, це – здоров’я.
1. Інтерактивний метод «Асоціативний кущ».
Які асоціації виникають у вас зі словом здоров’я? (Малюємо на дошці. Очікувані результати: режим дня, ранкова зарядка, здоровий сон, відмова від шкідливих звичок, правильне харчування…)
2. Інтерактивний метод «Мозковий штурм».
- А хто повинен піклуватися про ваше здоров’я?
Учитель записує всі ідеї й виділяє головну.
Я сам;
Батьки;
Учитель;
Держава;
Лікар.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної системи знань:
1) Вправа «Незакінчене речення».
1. Наука, яка вивчає частини мови, називається...
2. В українській мові є... частин мови.
3. Самостійні частини мови відрізняються від службових тим, що...
5. У реченні службові частини мови служать для...
6. Я знаю, що прийменник − це частина мови, яка...
2) Метод “ПРЕС”
Прочитати епіграф до уроку, пояснити його значення, визначити загальну кількість слів у ньому та підкреслити всі члени речення. Щоб бути чітким та переконливим, ваше висловлювання повинно мати таку структуру й етапи:
1. Почніть зі слів “Я вважаю, що...” та висловіть свою думку, поясніть, у
чому полягає ваша точка зору.
2. Обґрунтуйте свою позицію, починаючи словами “...тому, що...”,
поясніть, на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції.
3. Продовжуйте висловлювання словом “... наприклад...” та наведіть
факти, дані, що підтверджують вашу позицію.
4. Закінчіть висловлювання “Отже (тому), я вважаю...” і узагальніть
свою думку, зробіть висновок про те, як необхідно діяти, щоб не припуститися помилки.
Питання, на які потрібно звернути увагу при обґрунтуванні проблеми:
• Чого більше в реченні - слів чи членів речення?
• Яке слово не є членом речення? Чому?
• Чим воно відрізняється від слів - членів речення?
• Які частини мови належать до службових?
• Що вам відомо про прийменник?
Зробити фонетичний розбір підкреслених слів
(І варіант – щастя, ІІ варіант – здоров'я)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Лінгвістичне дослідження.
Прочитати текст. Яка його тема? Ідея? Виписати прийменники разом із словами, до яких вони належать. Зробити словотвірний аналіз і розбір за будовою підкресленого слова, з,ясувати, яка це частина мови.
У кожного з нас є три вірних помічники: свіже повітря, сонце і вода. Вони допомагають стати менш залежними від примх погоди, захищають від застуди та грипу. Процедури оздоровлення за допомогою повітря, сонця і води називають загартовуванням. До процедур загартовування належать повітряні і сонячні ванни, умивання та обливання холодною водою, ходіння босоніж тощо.
При яких самостійних частинах мови стоять прийменники?
Якою є їх роль у реченні?
2. Робота з теоретичним матеріалом підручника.
3. Слово учителя:
Прийменники разом із відмінковими формами іменників, числівників, займенників можуть виражати різні відношення:
ВІДНОШЕННЯ
|
ПРИЙМЕННИК
|
ПРИКЛАДИ
|
Місце або напрямок дії (просторові)
|
до, від, у, біля, за, по, посеред, край, поміж, довкола, поза
|
йшов до лікарні, біля неї, від села до міста, край озера, за горою
|
Час дії (часові)
|
від, до, на, з, о, після, через, упродовж
|
упродовж двох годин, о сьомій, після уроку
|
Мети
|
за, на, для, задля, заради, в ім,я
|
заради матері, в ім’я Батьківщини, на роботу
|
Причини
|
з, від (од), завдяки, у зв,язку, з нагоди, через, зважаючи на
|
відсутній через хворобу, у зв,язку з переводом, з нагоди Дня учителя
|
Допустові
|
незважаючи на, всупереч
|
незважаючи на дощ, всепереч негараздам
|
Умови
|
за умови, у випадку, при, без
|
за умови виконання, у випадку програшу
|
Об,єктні
|
про, за, зі(із)
|
про неї, із ії сестрою, за красивого юнака
|
Означальні
|
без, з, в(у)
|
чашка з щербиною, кіт без хвоста, тоне у воді
|
4. Практичне завдання:
1) Навести власні приклади різних відношень, які виражають прийменники разом із відмінковими формами.
2) З двома-трьома словосполученнями скласти речення.
5. Робота біля дошки.
1) Визначити, з яким відмінком іменника узгоджуються записані на дошці дієслова. З,ясувати, з якими відмінками найчастіше вживаються прийменники.
ЗРАЗОК: Наближатися до лісу (Р.в.)
Відпочивати …(….в.), купатися … (….в.), дивитися …(….в.), летіти …(….в.), сидіти …(….в.), пливти …(….в.), захворіти … (….в.), лікуватися …(….в.)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА №1
(Валеопауза для тренування зору)
1. Міцно закрити очі на 3-5 сек., відкрити і повторити ще 6-8 разів.
2. Швидко блимати очима протягом 1-2 хв.
3. Дивитися далеко вперед 2-3 сек.
4. Голову тримати нерухомо. Очі підняти вверх, опустити вниз,
повернутивправо, вліво. Повторити це 3-4 рази.
6. Колективна робота за таблицею.
1) Розглянути таблицю №2 "Прийменники й відмінки" і з'ясувати правопис прийменників з іменниками, числівниками, займенниками.
2) Виписати приклади вживання прийменників із відмінками з таблиці, або скласти самостійно і ввести їх у речення
3) Зробити висновок про вживання прийменників із відмінками.
ВІДМІНКИ
|
ПРИЙМЕННИКИ
|
ПРИКЛАДИ
|
Родовий
|
Без, біля, від, для, до, з-за, з-під, проти, за, між, в (у), з коло
|
Без даху, біля дверей, від сестри, до батьків, з-під землі
|
Давальний
|
Завдяки, всупереч, вслід, навперейми, навздогін, наперекір, назустріч
|
Завдяки їй, вслід йому, наперекір погоді, назустріч сонцю
|
Знахідний
|
Над, під, перед, поза, за, на, між, об, по
|
Під ранок, перед себе, об стіл, з відро
|
Орудний
|
Над, під, перед, поза, з, за, між
|
Під кущем, перед хатою, з учнями
|
Місцевий
|
На, по, в (у)
|
По дорозі, у мисці, в озері, на волі
|
Висновок: Прийменник може вживатися з формою одного, двох та трьох відмінків. Прийменники не вживаються з Н.в. і К.в. Лише з прийменниками вживається М.в.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Інтерактивний метод «Мікрофон».
Теми для обговорення:
1. «Прийменник як службова частина мови»,
2. «Найцінніше у людини – здоров’я”:
V. Підведення підсумків. Рефлексія.
Учні мають письмово закінчити речення:
Сьогодні на уроці я дізнався (лась), що…
Набуті знання мені знадобляться, щоб…
Найбільше на уроці мені сподобалось…
Мій настрій після уроку…
VІ. Домашнє завдання:
1. Вивчити теоретичний матеріал підручника.
2. Підготувати усний твір про необхідність збереження власного здоров’я, використовуючи прийменники різних типів відношень.
3. Завдання на вибір:
Виписати текст на 5-6 речень із газети або журналу на тему «Що потрібно знати про здоровий спосіб життя».
Скласти твір-мініатюру на тему: «Мій режим дня»
Урок № 2-3
Тема: Непохідні й похідні прийменники. Групи прийменників за будовою.
Мета:
Поглибити знання учнів про особливості
прийменника як службової
частини мови;
формувати вміння правильно поділяти прийменники за морфологічною будовою та за походженням;
розвивати навички
правильного написання
непохідних і похідних
прийменників; виховувати в учнів
уміння правильно організувати свій
режим дня, харчування, навчати
формувати здоровий спосіб життя.
Обладнання: підручник, таблиці (з української мови –
«Непохідні та похідні прийменники», з основ здоров'я – «Режим
дня»), картки, мультимедійний
проектор, комп’ютер
Тип уроку: Змістовно-пошуковий.
Методи і
прийоми: робота у групах, колективна робота, інтерактивні
методи.
Міжпредметні зв'язки: література, основи
здоров'я,
валеологія, фізкультура.
Хід уроку:
І.
Мотивація навчальної
діяльності школярів.
Погляньте один на
одного, посміхніться і побажайте товаришам успіхів на сьогоднішньому уроці
1. Організаційний
момент.
На попередньому
уроці ми
дійшли висновку, що найдорожчий скарб - це здоров’я. Воно як свічка, поки
горить – тепло та затишно.
Вигорить свічка - зникне життя.
За гроші можна купити будинок, та не купиш затишок.
За гроші можна купити ліжко, та не купиш сон.
За гроші можна купити взуття, та не купиш рухливість
ніг.
За гроші можна купити ліки, та не купиш здоров’я.
Народна мудрість каже: "Бережи одяг, доки
новий, а здоров’я - доки молодий".
А чому, доки
молодий? (Міркування дітей).
ІІ. Актуалізація опорних знань
учнів.
1. Перевірка
домашнього завдання.
2. Вибірковий
диктант
Виписати прийменники
із залежними словами. Визначити,
які це частини мови, з якими відмінками вживаються використані прийменники
та які виражають відношення.
1. Робіть висновки про своє здоров’я по
тому, як ви радієте ранку.
2. Кожна людина впродовж
дня повинна багато чого зробити. 3.
У будь-яку пору року вранці виконуй
ранкову
зарядку.
4. Активні рухи
руками, ногами, тулубом заряджають людину енергією на весь день. 5.
Під режимом харчування розуміють
чіткий розподіл окремих вживань їжі протягом доби.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV.
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Інтерактивний метод «Коло ідей»
Обґрунтувати
проблемне питання: якими
частинами мови виступають у поданих реченнях
омонімічні слова.
1.
На
уроці фізкультури діти стали в коло.
2.
Спортсмени
бігали коло річки.
Висновок: У першому реченні слово коло–
іменник,
у другому – прийменник.
2. Робота
із теоретичним матеріалом.
1. Пояснення вчителя за таблицею
2) Знайомство із
теоретичним матеріалом підручника.
3. Розподільний диктант
Записати сполучення
слів із прийменниками
у два стовпчики:
у перший – із
похідними прийменниками, у другий – із
непохідними.
Наді мною, коло лісу, з-поміж людей, з гори,
протягом року, понад лісами, згідно з наказом, о сьомій годині, незалежно від
погоди, край дороги, біля столу, на дошці, під землею, без нас.
Визначити, від яких частин
мови утворилися похідні прийменники.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
1.
«Потягеньки»
Стати на носочки, руки підняти
вгору і витягнутися(10разів)
2. «Лісоруби»
Руки скласти в замок, ноги на
ширині плечей. На 1 замахуємось назад, 2-3 нахиляємось, рубаючи дрова, 5-6 –
вихідне положення.
3. Присідання
4. Повороти
вліво, вправо
5. Вправа
для очей
-Міцно закрити
очі на 3-5 сек., відкрити і повторити ще 6-8 разів.
-. Швидко
блимати очима протягом 1-2 хв.
-.
Дивитися
далеко вперед 2-3 сек.
-. Голову
тримати нерухомо. Очі підняти вверх, опустити вниз,
Повернути вправо, вліво. Повторити це 3-4
рази.
4. Самостійна
робота у зошитах
Записати речення, підкресливши омонімічні слова. З’ясувати,
які
це частини мови , від яких повнозначних частин мови
утворилися похідні прийменники.
Коли читаєш, не тримай
книжку близько від очей. Туристична група
зупинилась близько
лісу. Навколо стояла тиша. Спортсмени бігали
навколо
стадіону. Закарпаття — курортний край. Край
дороги
5.
Коментований диктант із творчим завданням
Записати речення, підкреслити прийменники, визначити їх
вид за будовою та з яким відмінком вживається. Пояснити орфограми.
Під режимом харчування
розуміють чіткий розподіл окремих вживань
їжі протягом
доби.Здоровим школярам слід їсти
чотири рази на добу з інтервалом у чотири години. Під час
їжі будь зосередженим, добре пережовуй їжу. Не слід їсти в проміжках між їжею, бо від
цього порушується робота залоз органів травлення, знижується апетит
Творче завдання.
Три учні працюють біля дошки:
І
варіант - фонетичний аналіз слова їжею;
ІІ варіант - словотвірний аналіз слова розподіл,
ІІІ варіант -
морфологічний розбір слова харчування.
V.
Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Хто швидше» Визначте рядок, у якому похідні прийменники
утворені від: а) іменників; б) прислівників.
А. 1. Коло, край, кінець, протягом.
2. Углиб,
уздовж, навпроти, поруч.
3. Наперед,
навколо, крізь, назустріч.
4. Опісля,
близько, проміж, посеред.
Б.
1. Близько, вглиб, край, посеред.
2. Навколо,
навкруги, вздовж, упоперек.
3.
Напередодні, окрім, замість, проміж.
4. Назустріч,
протягом, кінець, наперекір.
3.
Робота учня біля дошки
1.
Скласти
по два речення з поданими словами, щоб
вони були то повнозначними частинами мови, то прийменниками.
Навкруги,
кінець, довкола, поряд.
2. Самостійна робота у зошитах.
Скласти і записати у зошити план роботи на вихідний день
або свій режим на кожен день, використовуючи
прийменники різних груп за походженням та будовою.
VІ.
Підведення підсумків. Оцінювання.
1.
Рефлексія
ü Що
нового дізналися на уроці?
ü Що
для вас було найцікавішим?
ü Що
для вас виявилося найскладнішим?
ü Над
чим, на вашу думку, варто ще попрацювати?
Оцініть
свою роботу та роботу товариша (у кожного на парті – смайлики)
VІІ. Домашнє завдання
1.
Вивчити
теоретичний матеріал підручника,
2.
Завдання
на вибір:
-
Виписати
з художньої та наукової літератури прислів’я, приказки, цитати, крилаті вислови
про вплив тютюнопаління, алкоголю,
наркотиків на організм людини;
-
Створити буклет “Стань
вільним від шкідливих звичок”
-
Підготувати презентацію
на тему: « Моє здоров'я в моїх руках»
Урок № 4
Тема: Написання похідних прийменників
разом, окремо, через дефіс.
Мета: поглибити знання учнів
про особливості написання
похідних
прийменників разом, окремо, через
дефіс; виробляти відповідні
правописні вміння й навички; розвивати пам,ять, увагу, удосконалювати
правописну грамотність учнів; виховувати в учнів негативне
ставлення до шкідливих звичок.
Обладнання: Підручник, таблиця, картки, цитати, крилаті вислови
комп’ютер, мультимедійний
проектор .
Тип
уроку:
контрольно-смисловий.
Методи і
прийоми: фронтальна бесіда, самостійна робота, робота у групах,
колективна
робота, інтерактивні методи .
Міжпредметні зв'язки: художня література, основи
здоров'я.
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності школярів:
1.
Організаційний момент
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів:
1.
Фронтальна бесіда.
·
Для
чого служать прийменники?
·
3
якими відмінками іменників вживаються
прийменники?
·
На які види вони поділяються за будовою, походженням
та утворенням?
·
Які прийменники називаються непохідними?
·
Як творяться
похідні прийменники?
3. Самостійна робота в зошитах
«Вибери правильний варіант»
Записати речення, добираючи відповідні прийменники, ставлячи іменник у
потрібному відмінку.
Після надходження (у, до)
(організм) навіть невеликих доз алкоголю його дію відчувають усі органи. ( Від,
через)( руйнівна дія) алкоголю страждають нирки. Нікотин небезпечно впливає
(на, в) (печінка), (підшлункова залоза). (У, в)( наркоман) спостерігаються
провали (в,у) (пам,ять) та галюцінації.
3.
Робота з
картками. (Окремі учні працюють із картками)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІУ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1.
Самостійна творча робота.
Розглянувши таблицю , розказати про написання
похідних прийменників. Доповнити
таблицю «Написання похідних
прийменників» власними прикладами
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
1.
Руки вперед, ліва торкається лівого плеча,
потім права – правого плеча,
ліва рука вверх, права – вверх,
по черзі все повертається назад (5-6 разів)
2. Встаньте, зігніться, розслабте м,язи спини, плечей.
Потім повільно
піднімайте своє
тіло (плечі, груди) і відкиньте його назад і вниз. Спина
стала міцною, рівною, а руки, шия – вільними, легкими (5-6 разів)
3.Сидячи,
закрити очі і уявити собі красиву
природу,
берег
теплого моря, тишу.
1.
Самостійна робота в зошитах
Переписати, розкривши дужки та вставивши букви. Пояснити написання прийменників.
Кожного року міл...ни людей
набувають різних захворюван... ч...р...з
курі...я. Та (не)зважаючи(на) це, інші люди починають палити. (У,в) кожної
людини досвід першого знайомства (з, із) тютюном свій. Під(час) першої
спроби
запалити можливі кашель, спазм (у, в)
горлі, загальне
...будження або гал...мування і
навіть втрата свідомості. Ступінь прояву цих ознак залежить (від,од)
особливостей організму.
Продовжити текст, зробивши висновки про вплив
паління на організм, використовуючи похідні прийменники.
2. «Мозковий штурм».
Які хвороби виникають внаслідок
куріння?
3. Перевірка домашнього
завдання.
(Відповіді учнів
із доповненням учителя, захист презентацій )
Захворювання, спровоковані курінням:
ü бронхіт, емфізит;
ü хвороби серця, інфаркти;
ü рак легенів та інші ракові захворювання;
ü хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.
85 % померлих від раку легенів – курці.
25 % померлих від інфаркту міокарда – курці.
У 40 років
інфаркт мають насамперед курці.
Курці
багато і часто кашляють, важко дихають.
Під час
хірургічного втручання вони нерідко гинуть через ускладнення з диханням.
Курці
мають проблеми із зубами, жовто-сірий колір обличчя, синці під очима, порушення
кровообігу.
Отже, паління – це не модно. Кожен
з вас повинен знати, що це забава, яка забирає життя. Вмійте робити правильний
вибір.
ІV.
Закріплення вивченого матеріалу.
1. Працюючи у групах , доповніть наведені приклади наслідків
вживання алкоголю на організм
людини власними і запишіть.
Використовуйте похідні і непохідні прийменники.
1 група. Відставання від однолітків у фізичному та
розумовому розвитку;
2 група. Специфічна дія на центральну нервову систему.
3 група. Соціальні проблеми, що спричиняють вживання
алкоголю.
V. Підсумок заняття.
Вправа «Продовж речення »
(Кожен
учень продовжує речення, які записані на дошці.)
1.
Наркоман – це..
2. Я знаю такі види наркотиків ..
3. Вживаня наркотиків призводить до ..
4. Наркоманія приносить
5. У наркоманів …
VІ.
Домашнє завдання
1.
Вивчити
теоретичний матеріал підручника.
2.
Записати
своє правило здорового способу життя.
3. Завдання
на вибір:
Виписати
з художньої літератури прислів’я, приказки, цитати, крилаті
вислови
про вплив тютюну, алкоголю, наркотиків на організм людини;
Написати твір «Шкідливі звички. Чи варто починати?»;
Урок
№ 5
Тема: Особливості вживання деяких
прийменників.
Тип уроку: Адаптаційно-перетворюючий.
Мета: Поглибити знання учнів про
прийменник як службову частину мови та
навички правопису прийменників;
ознайомитися з особливостями використання деяких прийменників, удосконалювати
правописну грамотність учнів;
формувати мовленнєву культуру;
виховувати превентивні знання.
Обладнання: Підручник, таблиця, картки, цитати, крилаті вислови
комп’ютер, мультимедійний
проектор, слайдова презентація.
Методи і прийоми: фронтальне
опитування, самостійна робота, робота у
групах, колективна робота, інтерактивні методи .
Міжпредметні зв'язки: художня література, російська мова,
основи здоров,я.
.
Хід уроку:
І. Мотивація
навчання школярів:
ІІ.
Оголошення теми і мети
уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
учнів:
2. Робота у групах із
диференційованими завданнями.
1 група (ІУ рівень)
Прочитайте художній текст на лінгвістичну тему, підкресліть прийменники разом із
формами іменників чи займенників, з якими
вони вживаються. Продовжіть розповідь про сполучення прийменників із родовим відмінком. Урахуйте, що
найчастіше вони використовуються у
функціях: напрямку, дії, місця, мети, причини, відсутності чогось.
Давнім і новим прийменникам притаманна постійна звичка -
стояти при іменниках. Прийменники є вірними
помічниками іменника в багатьох граматичних справах. До того ж вони
поєднуються не з іменниками взагалі, а з
певними іменниковими формами. Найбільше полюбляють прийменники сполучатися з родовим відмінком. За кількістю
прийменників родовий випередив усі
відмінки. Понад сто п'ятдесят прийменників забажали поєднуватися з ним.
2
група (ІІІ рівень)
Спишіть
пари слів. Складіть із ними речення про те, як впливають шкідливі звички на
організм дитини. Поясніть написання
прийменників із частинами мови та способи, за допомогою яких розрізняють
прийменники від префіксів. Напам’ять – на пам’ять, убік – у бік,
в останнє – в останнє.
3 група
(І-ІІ рівень)
Вибери із поданих у дужках потрібний
прийменник. Обґрунтуй свій
вибір. Підготуй розповідь про
варіанти прийменників у, з, над, від.
Щорічно
никотин вбиває (у, в) світі понад ста
двадцяти тисяч людей. Курця (із, з, зі)
стажем легко впізнати за помітним огрубінням голосу, пожовтінням зубів,
неприємним запахом (із, з, зі) рота, жовтуватим кольором шкіри і зморшками на
обличчі, нездоровим виглядом волосся. Оберігайте себе(від, од) шкідливих
звичок (Над, наді) світом нависла страшна загроза – СНІД!
ІУ. Сприйняття й засвоєння
учнями навчального матеріалу
1.
Колективний
розгляд теоретичного матеріалу підручника.
2.
Творча самостійна робота
Перекласти
словосполучення українською мовою. З’ясувати, які
прийменники є відповідниками російського прийменника по. З двома – трьома
словосполученнями скласти речення із
ключовими словами інфекція,
імунітет. Підкреслити у
складених реченнях головні та другорядні
члени.
По многим причинам (з багатьох причин), по моему адресу (на мою адресу), по возвращению (після повернення), по выходным (у вихідні) по собственному желанию (за власним бажанням), дежурний по классу (черговий по класу), по всем направлениям (в усіх напрямках), курсы по изучению (курси для вивчення), сообщить по телефону (повідомити телефоном).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Перерахувати
4 слова, не пов'язані між собою за смислом
(олівець,
парта, сонце, зерно). До вищеназваних додати ще одне (... + молоко) і
повторити, потім ще одне, ще одне до тих пір, поки учні не зможуть повторити.
2.
Вказівним пальцем правої руки доторкніться до носа і скажіть «ніс», повторіть кілька разів. Потім
сказати «щока», а доторкнутися до носа,
учні ж повинні торкатися щоки.
3. Інтерактивний
метод «Акваріум»
Об’єднана група
з 4-5 учнів отримує завдання для обговорення (учні тим часом слухають
обговорення) через 3 хв. їх повідомлення вислуховують всі учні й виправляють
або доповнюють. Завдання для роботи в групі:
ü Яку функцію виконують прийменники у реченні?
ü З якими відмінками найчастіше вживаються прийменники?
ü Чи відрізняється вживання прийменників у російській та
українській мовах?
ü Які особливості вживання деяких прийменників?
4. Лінгвістична
гра „Редактор”
У час куріння в організмі відбувається розпад
вітамінів. (Під час паління в організмі людини відбувається
розпад вітамінів).
Із-за
порушення форми грудної клітини починають неправильно функціонувати різні
органи черевної порожнини. (Через порушення форми грудної клітини починають
неправильно функціонувати різні органи черевної порожнини).
Щоб запобігти
кишковим інфекційним захворюванням,
необхідно мити руки милом перед їжею.(
Для запобігання кишкових інфекційних захворювань необхідно перед їжею мити руки
з милом).
Про небезпеку
ВІЛ-інфекції ми дізналися по розповіді вчителя. (Про небезпеку ВІЛ-інфекції ми
дізналися з розповіді вчителя).
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. «Мозковий штурм»
Пригадати все, що учні знають про
прийменник. У зошитах записуються у
вільній скороченій формі всі висловлені ідеї.
2.
Словниковий диктант із взаємоперевіркою (учні міняються зошитами, з’являється
слайд із правильно
написаними словами).
По третє
вересня, по-третє, рік у рік, незалежно
від, день у день,
знадвору, час від часу, на жаль,
вивчити напам’ять, на пам’ять, відповідно до, у зв’язку з, незважаючи на, незалежно від, за винятком двох,
задля, з-посеред, із-за, на відміну від,
всупереч, поблизу, згідно з, із-над, нарівні з.
V. Оцінювання. Підсумки уроку.
1) Рефлексія
ü Чи було досягнуто очікуваних результатів уроку?
ü Що під час уроку
запам’яталося найбільше?
ü Які труднощі виникали під час виконання завдань?
ü Як ви зможете використати набуті сьогодні знання?
VІ. Домашнє завдання
1.
Вивчити теоретичний матеріал підручника.
2.
Скласти
і записати діалог «Як вберегтися від
інфекційних захворювань», використовуючи рецепти
народної медицини.
Скласти
пам’ятку: “Як захиститись від ускладнень після грипу”.
Урок
№ 6
Тема: Розбір прийменника як частини мови.
Узагальнення вивченого з теми
«Прийменник»
Тип уроку: Системно-узагальнюючий модуль.
Мета: Узагальнити знання учнів про
прийменник як службову частину мови;
сформувати
вміння морфологічного розбору прийменника, удосконалювати
орфографічні
навички учнів, розвивати їх мовленнєву культуру; виховувати
необхідність попередженого
відношення до здоров’я свого й оточуючих,
превентивні знання.
Обладнання: Підручник, таблиця, картки, цитати,
крилаті вислови.
Методи і
прийоми: фронтальне опитування, самостійна робота, робота
у
групах, колективна робота, інтерактивні методи.
Міжпредметні зв'язки: художня література, основи здоров'я,
музика.
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної
діяльності школярів:
1. Організаційний момент.
Проводимо вправу під класичну музику.
- Діти! Заплющіть
очі, налаштуємося на роботу. Ви все вмієте, ви все знаєте, ви
розумні й творчі. Покладіть долоню на серденько. Б'ється серденько? Таке
маленьке, а так
багато працює. Ось і ми плідно працюємо. Розплющіть очі.
- Сьогодні ми з
вами продовжуємо мандрувати стежиною здоров'я. Здоров'я- це
найдорожчий,
безцінний скарб, що має людина. Народна мудрість так і говорить:
«Здоров'я -
всьому голова». А здоров'я дітей - це «голова» здоров'я майбутніх
поколінь.
ІІ.
Оголошення теми та мети.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів:
1. Інтерактивний метод «Кубування»
Клас поділяється на 2 групи. На сторонах кубу – питання і
завдання.
Тема для 1 групи – «прийменник», для 2 групи –
«інфекційні хвороби».
1. Як це
виглядає? Опишіть це. (На які
види вони поділяються за будовою, походженням та утворенням?)
2. На що це схоже?
Встановіть асоціації. (Як творяться похідні
прийменники? 3 якими
відмінками іменників вживаються
прийменники? З якими відмінками
найчастіше вживаються прийменники?) (Які
симптоми інфекційних хвороб?)
3. Чим це
відрізняється? Порівняйте це. (Чим
відрізняється вживання
прийменників у російській та українській мовах? Які особливості вживання
деяких прийменників?)(Порівняйте симптоми різних інфекційних захворювань)
4. Де з цим
зустрічаємося? Знайдіть застосування цьому.
(Для чого служать прийменники? Яку функцію виконують прийменники у реченні?).
(Як захистити себе від інфекції?)
5. Чому про це потрібно говорити?
6. Це добре чи погано?
2. Самостійна робота в зошитах
Виписати з тексту всі прийменники,
пояснити орфограми у написанні складних слів. Зробити: фонетичний аналіз слова інфекції , морфологічний
розбір – організм,
словотвірний – мікроорганізми.
До інфекційних
хвороб належать грип, ангіна, свинка, вітряна віспа, холера, СНІД та інші.
Найкращим способом захисту від інфекційних хвороб є запобігання проникненню
інфекції в організм. Для цього треба знати шляхи поширення інфекції. Деякі
хвороботвірні мікроорганізми передаються через повітря з крапельками слизу,
слини.
3. Перевірка
домашнього завдання.
Учні
зачитують рецепти народної медицини про те, як вберегтися від інфекційних захворювань.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ІУ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального
матеріалу
1. Колективне складання алгоритму розбору прийменника як частини
мови.
ПРИЙМЕННИК
|
|||||
1.ВИД ЗА ПОХОДЖЕННЯМ
|
|||||
ПОХІДНИЙ
|
НЕПОХІДНИЙ
|
||||
2.НА ЯКИЙ ВІДМІНОК ВКАЗУЄ
|
|||||
Р.в.
|
Д.в.
|
З.в.
|
О.в.
|
М.в.
|
|
3.ГРУПА ЗА БУДОВОЮ
|
|||||
ПРОСТИЙ
|
СКЛАДНИЙ
|
СКЛАДЕНИЙ
|
|||
4.НАЗВАТИ САМОСТІЙНУ ЧАСТИНУ МОВИ
|
|||||
ІМЕННИК
|
ЧИСЛІВНИК
|
ЗАЙМЕННИК
|
|||
5.ОБҐРУНТУВАТИ НАПИСАННЯ
|
|||||
РАЗОМ
|
ОКРЕМО
|
ЧЕРЕЗ ДЕФІС
|
|||
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.
Робота у групах «Круглий стіл»
Учні
поділяються на 3 групи, у кожної – один
аркуш і
олівці
різного кольору. Кожен учень записує свою одну думку з наданої проблеми.
І група (теорія) – «Особливості прийменника»;
ІІ група (практика) – «Розбір прийменника
як частини мови»
(використати епіграф до уроку);
ІІІ група (виховна мета) – «Основні
симптоми грипу»
2.
Інтерактивний метод «Сенкан».
Ключове слово – ГРИП.
1.
Грип
2.
Заразний,
інфекційний
3.
Розповсюджується,
загрожує, передається.
4.
Грип – це не гриб,
його шукати не треба – він сам тебе
знайде, якщо ти не захистиш себе від
нього.
5. Страшна хвороба, інфекція, хворобливий мікроорганізм.
V. Підсумки. Оцінювання
ü На уроці
я навчився…
ü Я
дізналася, що…
ü Мені
сподобалося…
ü Мої
очікування …
ü На уроці
було цікавого…
ü На уроці
мені сподобались такі види роботи…
Чи поділитесь ви з батьками своїми враженнями від
уроку?
VІ. Домашнє завдання
1.
Повторити
теоретичний матеріал з теми «Прийменник»
2.
Скласти
узагальнюючу таблицю «Прийменник як частина мови».
3.
Завдання
на вибір:
Скласти «сенкан» із ключовими словами – «ВІЛ-
інфекція», «СНІД»
Скласти кросворд «Інфекційні хвороби».
Немає коментарів:
Дописати коментар